Kredi Kartı Güvenliğinin Sağlanması

 

Günlük hayatımızın vazgeçilmez birer aracı olan banka kartı ve kredi kartı kullanımı giderek daha fazla önem kazanıyor. Son yıllarda ülkemizde kredi kartı ve banka kartı kullanımı oldukça yaygın olduğundan dolayı, güvenli kredi kartı kullanımı ve bilgilerinin güvenliğinin sağlanması oldukça önemli bir konu haline geldi. Oluşan birbirinden farklı güvenlik tehditleri nedeni ile kullanıcılar daha bilinçli ve daha güvenli ödeme yapmaya ihtiyaç duyuyorlar. Bankamatik, POS cihazı, internet vb alanlar bu kartları kullandığımız noktalardan sadece birkaçı. Peki bu kartları korumanın en kolay yolları nelerdir? Dekordelisi olarak bugünkü yazımızda sizler için şifre koruma, internette kart bilgilerine girerken ve kartlı ödeme yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları paylaşıyoruz.

ŞİFREMİ NASIL KORURUM?

Unutmamalı ki! Evinizin anahtarı neyse, kartlarınızın şifresi de odur. Bu yüzden öncelikle yapmanız gereken ilk şey kolay tahmin edilemeyecek şifreler belirlemek olacaktır. Doğum tarihi, takımınızın kuruluş tarihi, özel günler, ardışık rakamlar gibi klasik şifrelerden kesinlikle uzak durmalısınız. ATM ve POS cihazlarına şifrenizi girerken kimseye göstermemeli ve ATM dolandırıcılıklarına (kameralı sistemlere) karşı da dikkatli olmalısınız. Ayrıca online işlemlerde şifrenizi oluştururken, hem harf hem rakam içeren şifreler belirlemelisiniz.

İNTERNETTE KART BİLGİLERİMİ GİRERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Allışveriş yaptığınız sitenin “https” bağlantılı bir site olduğundan ve “ssl” güvenlik sertifikası olduğundan emin olmalısınız. Güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmayarak ve e-posta yoluyla kart bilgisi veya şifre talep eden firmalara da itimat etmeyerek kendinizi koruyabilirsiniz.

NASIL KORUNACAĞINIZI ÖĞRENİN

BİLİNÇLENİN!

Unutmayın! Hiç kimse kişisel bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi talep edemez. Böyle, bir durum söz konusu olduğunda, telefonunuzu hemen kapatın veya e-postayı silin. Kartınızın arkasında yazılı olan iletişim telefonunu arayarak, bankanızı haberdar edin. Şüpheli bir olayı raporlamak için bankanızın web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

DİKKATLİ OLUN!

Yetkisiz ve şüpheli işlemler için düzenli olarak hesaplarınızı ve hesap özetlerinizi kontrol edin. Dolandırıcılıktan şüphelenirseniz kartınızı veren finansal kuruluşla hemen irtibata geçin.

ÖĞRENİN!

Dolandırıcılığı önlemeniz için yapabileceğiniz pekçok şey var. Örneğin; 
  • Bilmediğiniz linklere tıklamayın. 
  • Akıllı şifre oluşturma hakkında bilgi edinin. 
  • Kişisel bilgilerinizi içeren belgeleri, hesap özetlerini atmadan önce mutlaka yırtın.