İnternetten Alışverişin En Güvenli Yolu Nedir?

İnternet alışverişi'nin en güvenli ve en sağlıklı yöntemi ''sanal kart'' kullanmaktır. Bu sayede sadece yaptığınız yükleme kadar harcama yapabilirsiniz. Harcamalarınızı da asıl kartta kalan limitten takip edebilirsiniz.

Ayrıyeten 3D ödeme seçeneğini de aktifleştirebilirsiniz. Bu son ödeme işleminde, cep telefonunuza gelen bir doğrulama kodu ile fazladan bir güvenlik adımı eklenmesi anlamına gelmektedir. Telefonunuza gelen kodu ilgili forma girmediğiniz sürece ödeme gerçekleşmez. Bu seçenek için bankanız ile görüşebilirsiniz.
 
Son olarak, akıllı telefonunuza indireceğiniz uygulamanın resmi kaynağın uygulaması olup olmadığına dikkat edin. Örneğin; Hangikredi.com’un uygulamasını indirirken, uygulama detaylarını da incelemeli ve sahte bir yazılım olmadığından emin olmalısınız. Hesaplarınız ve kartlarınız ile ilgili bilgilerin 3. şahısların eline geçmesi halinde ciddi zararlara uğrayabileceğinizi unutmayın.
 
Buna rağmen yine de bir şifre kaptırma, kart çaldırma veya dolandırılma gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız doğrudan bankanızla iletişime geçmeli, eğer gerek varsa hukuki işlemleri başlatmalısınız.
 
Alınacak en kolay önlemler ise; belirli aralıklarla şifrenizi değiştirmek ve sadece  güvenli ağlardan alışveriş yapmak olacaktır.

İNTERNETTEN YAPTIĞINIZ ALIŞVERİŞLERDE

  • Alışveriş yaparken bilinen ve güvenilir siteleri tercih edin. 
  • İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna sitenin adresini yazarak siteye giriş yapmaya özen gösterin.
  • İşlemlerinizi güncel anti-virüs yazılımları ile korunan, güvendiğiniz cihazlar (hem cep telefonu hem de kişisel bilgisayar) üzerinden gerçekleştirin. Girmek istediğiniz sitenin adresini tarayıcınıza kendiniz yazarak bu tarz bağlantıların içlerine gizlenmiş zararlı yazılımları önleyebilirsiniz.
  • SMS, e-posta ve sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorları üzerinden giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerinin bankanıza ait olduğundan emin olun ve sertifikalarını mutlaka kontrol edin.
  • Bankalara aitmiş görüntüsü verilen sitelere, banka logosu ve adı kullanılsa bile kart ve kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara itibar etmeyin, kart ve kişisel bilgilerinizi girmeyin.
  • Sosyal paylaşım sitelerini kullanıp sizden güvenlik açısından kritik bilgileri (Kart bilgisi, şifre, telefonunuza gelen onay kodu, ürettiğiniz tek kullanımlık şifre vb.) almayı deneyen dolandırıcılara dikkat edin.