İnternet Alışverişlerinde Kart Bilgilerimi Nasıl Korurum?

Gelişen teknolojiyle beraber alışveriş alışkanlıkları da giderek değişime uğradı. Artık marketten elektroniğe, beyaz eşyadan kıyafete hatta kozmetik ürünlerine kadar alışverişlerinizi online olarak rahatça yapabilirsiniz. Bu esnada alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olması büyük önem taşır. Her ne kadar güvenli bir alışveriş için en büyük pay internet sitelerine ait olsa da; siz de kendi önlemlerinizi alarak, kötü niyetli insanlara yem olmamalısınız. Peki bunun için ne yapmalısınız?

İŞTE DİKKAT ETMENİZ GEREKEN DETAYLAR:

  • Alışveriş yapmak istediğiniz site hakkında araştırma yaptığınız zaman güvenilir site olup olmadığından emin olabilirsiniz. Bunun için sitenin ''https'' bağlantılı ve ''ssl'' güvenlik sertifikası olduğuna dikkat etmelisiniz.
  • Bazı internet siteleri ürün veya hizmet satmadan, sadece bilgi amaçlı olarak sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyebilirler. Bu sitelere kesinlikle güvenmemeli, kart bilgilerinizi asla paylaşmamalısınız.
  • Online alışveriş yaparken sizden istenen bilgiler; kredi kartı numaranız, geçerlilik süresi ve güvenlik kodudur. Bunların haricinde kredi kartı şifrenizi de isterlerse, şifrenizi kesinlikle vermemelisiniz.
  • Alışveriş yapacağınız site ne kadar güvenilir olursa olsun kredi kartı bilgilerinizi paylaşmaktan çekinebilirsiniz. Bu durumda en doğru seçim sanal kart kullanmaktır. Bankanızın internet bankacılığı kanalıyla sanal kartınızı talep edebilir, anında kullanıma açtırabilirsiniz. 
  • Sanal kartınıza harcama yapacak kadar para yükleyebilirsiniz. Sonrasında, limitiniz 0 TL olacağı için sizden başka biri kart numarasını ele geçirse bile harcama yapamayacaktır. 
  • Bankanızın güvenli online alışveriş için sunduğu bir diğer imkan ise 3D Secure işlemidir. Bu işlem sayesinde, kart bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla cep telefonunuza gelen bir kod bulunmaktadır. SMS ile gelen kodu ilgili siteye girmezseniz veya yanlış girerseniz ödeme gerçekleşmeyecektir. 
  • Alışveriş yaptıktan sonra kart bilgilerinizin güvende olmadığını düşünüyorsanız, internet sitesiyle iletişime geçmek yerine derhal bankanıza durumu bildirmelisiniz. Bu sayede, kartınızdan yapılan harcamalarla ilgili bilgi alabilirsiniz.