Anneler Günü

 
1908 yılından beri her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmakta olan Anneler Günü için geri sayım başladı. Her yıl Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan anneler gününün bu yılki tam zamanı da netleşmiş oldu. 10 Mayıs 2020 tarihine denk gelen bu çok özel ve anlamlı günde, yanınızda veya sizden uzakta da olsa çocuklarından sevgisini ve ilgisini  biran olsun eksiltmeyen anneleri onurlandırmak ve mutlu etmek için bir çok yol bulabilirsiniz.  Size gözü gibi bakan anneniz için isterseniz sabah güzel bir kahvaltı hazırlayabilir, isterseniz de  hediyesinin yanına iliştireceğiniz tatlı bir notla onu mutlu edebilirsiniz. Varlığınız ona yetip artsa da, sadece yılın bir günü olsun onu böyle jestlerle şımartmaya değmez mi? Ülkelere göre tarihleri değişen bu özel günün kutlamalarında en yaygın gelenek hediye almaktır. Ancak o gün gelip çattığında hediye almakta geç kaldığınızı fark etmemek için elinizi çabuk tutmanızda fayda var!
 

ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Tarihte bugün, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olarak kabul edilen Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar kutlamaları ile başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.
Aslında Yunan mitolojisinde İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden tanrı ve tanrıçaların annesi olarak kabul edilen bereket tanrıçası (ana tanrıça) Kibele için düzenlenen bahar kutlamaları, Anneler Günü’nün çıkışı olarak bilinse de bu özel günün tüm dünyaya yayılma hikayesi çok daha farklı. 13 çocuklu bir ailenin hayatta kalan 4 çocuğundan biri olan Batı Virginia’lı Anna Jarvis, hayatını Amerikan İç Savaşı’ndaki askerlerin daha sağlıklı olmasına adayan bir eylemci ve öğretmendi. Savaş sonrası annelerin yaşanan travmaları daha kolay atlatması için bir “Arkadaşlık Günü” ilan eden Jarvis, kendi annesini kaybettikten sonra bu özel günü “Anneler Günü” olarak adlandırdı.
ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi ve tüm dünyada farklı günlerde kutlanmaya başladı. En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanmaktadır.

ANNELER GÜNÜ HEDİYE SEÇİMİ

Çocukları için yapamayacakları fedakarlık olmayan, onlar için gecesini gündüzüne katan ve hakları asla ödenemeyecek olan en değerli varlıklarınız anneleriniz için hediye seçerken, çok farklı ürün grupları arasında kararsızlık yaşayabilirsiniz. Bu sebeple hem annelerinizin hoşuna gidebilecek hem de kullanışlı olan hediye çeşitleri arasından seçim yaparken detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. 
Çoğu kişi annesi için en anlamlı ve özel hediyeyi bulabilmek için internetten online seçeneklerini araştırır. Bu hediye seçenekleri arasında annelere duygu dolu anlar yaşatacak hediye önerileri arasında ilk sırayı manevi değeri yüksek hediyeler alır. Bu anlamda el yapımı hediyeler ve özel olarak tasarlanan ürünler manevi değeri yüksek hediyelerdir. Anneler Günü için tercih edilebilecek birçok hediye vardır ancak en güzelini ve özelini seçmek maharet ister. Sizde online  seçenekleri araştırarak, annenizin zevkine göre seçeceğiniz hediyelerle onu mutlu edebilirsiniz.

ANNELER GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ

 • İster “Çok zor, hediye seçmeyi beceremiyorum.” ister “Çok kolay annemin ne istediğini biliyorum.” deyin, Dekordelisi'nin Anneler Günü hediye önerilerine göz atmayı sakın unutmayın. Belki de annenizi gerçekten mutlu edecek hediye, Anneler Günü kampanyaları ile tam da buradadır. Anneniz için en özel ve anlamlı hediyeyi arıyorsanız; Dekordelisi'nde birbirinden farklı ürünleri inceleyerek, yalnızca annenize özel bir hediye sipariş edebilirsiniz. İşte sizler için birkaç öneri;
 • Aksesuar kullanmayı seven anneleriniz için; annenizin ismi veya isminin baş harfinin yer aldığı özel tasarım kolyeler veya bileklikler tercih edebilirsiniz.
 • Annenizin her gördüğünde sizi hatırlayacağı bir hediye seçmek istiyorsanız; hem kendinizin hem de annenizin beraber yer aldığı bir fotoğrafı, dekoratif yastık veya bardak üzerine bastırabilirsiniz.
 • Annenizin farklı ufuklara açılmasını ve okudukça keyifli anlar yaşayamasını sağlayacak bir kitap almak istiyorsanız; onun en sevdiği yazarın romanını, hediye olarak tercih edebilirsiniz.
 • Uzakta olan annenize yanında olduğunuzu hissettirmek istiyorsanız; en sevdiği çiçeklerden oluşan bir arajman hazırlatabilirsiniz.
 • Şık saksılarıyla birlikte dekoratif ürünler olan yapay çiçekleri de; annenize hediye ederek bu anlamlı günü taçlandırabilirsiniz.
 • Yeni doğum yapmış annelere; hem kendilerinin hem de bebeğin kullanabileceği ürünler seçebilirsiniz.
 • Annenizin tarzını yansıtarak; ister evdeki ihtiyaçları da karşılayacak kullanışlı ve ergonomik aletler, isterseniz de annenizin şıklığını pekiştirecek çanta ve aksesuarları tercih edebilirsiniz. 
 • Annenize; her saate baktığında sizi anımsatması için sitemizdeki duvar saatlerinden, annenizin zevkine uygun ürünleri inceleyip sipariş verebilirsiniz.
 • Yine sitemizdeki muhteşem biblolarımızı inceleyerek; annenizin gümüşlük veya konsolu için dekoratif ürünler seçebilirsiniz.
 • Bebeğiniz adına eşinize anneler günü hediyesi almak istiyorsanız; eşinizin kullanmaktan mutluluk duyacağı bir kolye, parfüm, çanta veya içerisinde birçok farklı hediyenin yer aldığı Anneler Günü hediye setlerini tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz hediyeye bebeğinizin ağzından bir de not iliştirerek,  onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyebilirsiniz.
 • Hemen Dekordelisi'nin Anneler Günü indirimleri ve kampanyalarını inceleyip kararınızı kolaylıkla verebilirsiniz!